İşkur Danışmanlığı

Her işletme kendi ürettiği hizmet ya da ürünleri bağlı bulundukları yasaların yönergeleri doğrultusunda geliştirmek zorundadır. Bu konseptin bileşenlerinden biri de işbaşı eğitim programı ve akabinde gelişen diğer uygulamalardır. Kuşkusuz işverenler iş ve işlemlerini yürütürken istihdam edecekleri personellerde tecrübe kriterini göz önünde bulundurmaktadır. İş hayatına yeni atılan gençlerin tecrübe kazanmalarına olanak sağlayan ve bu süreci işverene maddi yük oluşturmadan gerçekleştiren işbaşı eğitim programı, gelişen piyasa koşullarında işletmeler için her geçen gün daha da cazip hale gelmektedir. Zira bu program uygulanmadan işbaşı yaptırılan kişinin verimliliğinin kanunlar nazarında sağlanamayacağı öngörülmektedir.

Gerçekleştirmiş olduğunuz ticari faaliyetin konseptine uygun olarak imalat ya da hizmet sektöründe hizmetlerimizin hangileri olduğuna karar verilmesinin ardından teorik ve pratik eğitim ikinci aşamada hayata geçirilmektedir. Programın uygulama aşamasında katılımcılar firmayı tanıma imkanı bulurken, görev tanımlarında bulunan işlerle ilgili bilgileri de tatbik etme avantajına sahip olmaktadırlar. Üstelik bunları yaparken genel sağlık sigortasından faydalanabilmekte ve asgari ücret tutarına kadar cep harçlıklarını da almaktadırlar. Böylece işveren de bütçesinde bir gider kalemi oluşturmadan devletin sağladığı bu işbaşı eğitim programı teşviğinden ve program sonunda gerçekleşecek olan istihdam teşviğinden yararlanabilmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Şartları

İşbaşı eğitim programı başvurusu için katılımcı adaylarının;

  • İş ve İşçi Bulma Kurumuna (İŞKUR) kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını doldurmuş olmak,
  • İşverenin kan bağı ile veya hısımlık yolu ile yakını olmamak ve eşi olmamak,
  • İşbaşı eğitim programına başvuru yapan işverenin son 3 ay içerisinde işçisi olmamak,
  • Emekli olmamak,

gibi birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan adaylar başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından programın gerçekleştirileceği iş yerinde teorik ve pratik eğitimlerini tamamlayacak ve iş gücü piyasasında daha güçlü bir duruş sergileyebileceklerdir. Katılımcıların kazanımlarına ek olarak işverenler de program sonrasında faaliyet gösterdikleri sektöre göre  istihdam teşviklerinden faydalanabilmektedir. Kurumsal SGK Danışmanlık hizmeti için sizlere bir telefon kadar yakınınızda olan firmamızı arayabilirsiniz.

SGK ve İşkur Danışmanlık Hizmetlerimizden Yararlanabilirsiniz

İşbaşı eğitim programının başvuru aşamasından uygulanmasına, program sonunda faydalanılabilecek teşvikler ve daha fazlasıyla ilgili bilgi almak ve firmanıza değer katacak diğer hizmetlerimizden faydalanmak için konusunda uzman kadromuzdan 7/24 destek alabilirsiniz.